¨Kanal İstanbul¨ 11 Mart 2020 Çarşamba Söyleşisi

 

Bu hafta önemli bir konuda program dışı bir söyleşimiz var. Belirli kesimler için büyük rant vaadine karşılık İstanbul`un ve Marmara bölgesinin doğası ve su kaynakları için yalnızca büyük yıkımlar getireceği açık olan "Kanal İstanbul" projesini ele alacağız. Konuğumuz Prof. Dr. Cemal Saydam, böylesi bir yıkım projesinin Marmara Denizi`ne yapacağı etkileri tüm boyutları ile aktaracak.

Cemal SAYDAM hakkında:

Prof. Dr. Cemal Saydam 1951 yılında İstanbul`da doğdu. Ankara Bahçelievler İlkokulu ve Cumhuriyet Lisesi`nden sonra 1974`de ODTÜ Kimya bölümünden mezun oldu. 1976`da aynı üniversitede Yüksek Lisans programını bitirdi. 1981 yılına kadar Liverpool Üniversitesinde Oşinografi Doktora programını tamamladı. 1981 – 1995 yılları arasında ODTÜ Erdemli Deniz bilimleri Enstitüsünde çalıştı. Daha sonra Ankara`ya dönerek ODTÜ Merkez yerleşkesinde çalışmalarına devam etti. 1997 – 2004 yılları arasında TÜBİTAK Başkanlığında çeşitli görevlerde bulunduktan sonra, Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümünde çalışmalarına devam etti..

Akademik hayatı boyunca sayısız konferanslar verdi, bilimsel çalışma ve gözlemleri için hazırladığı birçok raporu ve makaleleri yayımlandı.Son Güncelleme: 09 Mart 2020